Skip to main content

Psykiatrisk Tidsskrift

Nordjylland hårdt ramt af mangel på psykiatere

Børne- og ungdomspsykiatrien i Nordjylland er den afdeling i hele landet, der har flest vakante speciallæge-stillinger. Generelt er psykiatrien i nord dog i stort underskud og har flere initiativer i gang for at afhjælpe situationen. Lige nu er næsten en tredjedel af staben udlændinge. 

I Nordjylland var status pr. 1 august 26 vakante stillinger i en stab på i alt 90. Helt galt så det ud i børne- og ungdomspsykiatrien, hvor to tredjedele af jobbene var ledige.

Siden 1. august er det dog lykkedes at få to ansat på børn og unge området.

De mange tomme stole har fået regionen til at sætte initiativer i værk over en bred front. Bl.a. rekrutterer man i udlandet. Og det i en grad, så 30 procent af staben af psykiatere i dag har udenlandsk pas. Noget andet er, at man på alle mulige måder forsøger at gøre jobbene som speciallæger i den nordjyske psykiatri ekstra attraktive og at tiltrække de medicinstuderendes opmærksomhed. 

Det gode budskab skal spredes 

Anette Sloth, der er konstitueret direktør for psykiatrien i Region Nordjylland, fortæller, at man for halvandet år siden udarbejdede en strategi for rekruttering og fastholdelse af læger og senest er gået ud med en kampagne, hvor man prøver at brande psykiatrien på en måde, så den virker tillokkende for de yngre læger – også uddannelsesmæssigt.

”Vi sætter ind på flere fronter for at få budskabet spredt om, at i Nordjylland er uddannelse sat ordentligt i system, der er et godt arbejdsmiljø, et godt fagligt miljø og supervision bliver taget alvorligt. Selvom vi mangler læger, er det vigtigt ikke at gå på kompromis med den faglige udvikling. Og det vil vi gerne vise, at vi ikke gør,” fortæller Anette Sloth.

Hun er klar over, at man næppe har udtømt alle muligheder for at få flere psykiatere trukket til landsdelen. Derfor tænker man til stadighed i nye retninger, lige som der er fokus på at kreere individuelle løsninger tilpasset den enkelte speciallæge. 

Kompetenceudvikling 

Et andet fokusområde i Nordjylland går på kompetenceudvikling af andre faggrupper, såsom specialpsykologer, sygeplejersker og andre, som kan varetage dele af lægernes opgaver.

”Vi ser meget på, hvordan vi bedst kan udnytte ressourcerne. Alle patienter skal have en behandlingsansvarlig læge, og det får de også. Men hvis andre faggrupper via kompetenceudvikling kan lave en del af udredningsarbejdet, er det en god løsning for nu. Så kan vi anvende de lægefaglige ressourcer der, hvor der er mest brug for det,” siger Anette Sloth.

Endnu et initiativ handler om fratrædelsessamtaler. Det har allerede fastholdt en speciallæge i et job, som han ellers ville være rejst fra. Desuden forsøger man sig med deltidsstillinger, som kan tiltrække især de ældste i gruppen af psykiatere, som ellers ville være stoppet.

Mange hentes i udlandet

I forhold til rekruttering har psykiatrien i Nordjylland også fokus på lægevikarer, lige som man benytter eksterne konsulentfirmaer til at afsøge, om der andre steder i landet er psykiatere med gode kvalifikationer, der kan motiveres til at arbejde her. Foreløbig har man dog haft størst held med at finde psykiatere i udlandet – i Skandinavien og forskellige europæiske lande. Og erfaringerne herfra er, ifølge Anette Sloth, blandede. Nogle fungerer hurtigt rigtig godt, mens andre har flere udfordringer i forhold til at integrere sig. Men med en målrettet strategi for at integrere de nye så godt som muligt både i sundhedsvæsnet og samfundet i øvrigt, er den konstituerede direktør sikker på, at man fortsat vil rekruttere i udlandet.