Skip to main content

Psykiatrisk Tidsskrift

Ny undersøgelse om at leve med skizofreni

Mange kan lære at leve med skizofreni. Og det er vigtigt ​​at lære af dem med erfaring for hvordan, når det handler om at finde den bedste måde at leve med sygdommen, konkluderes det i en ny undersøgelse.

Forfatterne bag plæderer derfor for et skift i holdning til recovery, når det gælder skizofreni.

I undersøgelsen har man fulgt 20 personer med skizofreni, som defineret ved deres erhvervsmæssige status, havde nået et vist niveau af recovery. 60 procent af dem var enten i gang med en akademisk uddannelse, havde en kandidatgrad eller en ph.d.-grad.

På baggrund af interviewene definerede forskerne otte kategorier af mestringsstrategier, som personerne benyttede sig af: undgåelsesadfærd, at bruge støtte fra andre, at tage medicin, at følge kognitive strategier, at kontrollere omgivelserne, at engagere sig i spiritualitet, at fokusere på sin trivsel, at være i beskæftigelse eller under uddannelse. Nogle af disse strategier blev brugt forebyggende til at holde symptomerne på afstand, og andre blev brugt til at mindske virkningerne af symptomerne. De blev brugt fleksibelt og kombineret efter behov.