Data understøtter den positive effekt af SGLT-2-midler på hjertesygdom
Troels Krarup Hansen
ACC: I to nye delanalyser fra det store DECLARE-TIMI 58-studie, viser det sig, at patienter med type 2-diabetes og samtidigt hjertesvigt eller tidligere blodprop får reduceret deres risiko for hjertekarsygdom væsentligt med SGLT2-hæmmeren Forxiga (dapagliflozin).
Analyserne, der understreger SGLT-2 hæmmernens positive effekt på diabetikeres hjertekar-problemer, er netop præsenteret som en late breaking session på ACC-kongressen i New Orleans, USA, i sidste weekend.
”Det er meget betryggende resultater, vi ser her. De rummer ingen faresignaler, og de bekræfter, at SGLT2-hæmmerne har en god virkning på hjertets funktion hos diabetespatienter med kendt hjertekarsygdom,” siger Troels Krarup Hansen, direktør og klinisk professor på Steno Diabetes Center Aarhus.
Han mener, at resultaterne overordnet ligger fint i tråd med den praksis og de guidelines, som allerede findes på området, og at de dermed ikke giver anledning til at ændre i det, man allerede gør på diabetesklinikkerne. På samme måde ser han heller ikke nye data i analyserne, der giver grund til at trække SGLT2-hæmmerne ind i den forebyggende behandling, når vi taler diabetespatienter og hjertekarsygdom. Hvad der sker fremover, kan dog være en anden sag, tilføjer han. Men de data ligger formentlig nogle år ude i fremtiden.
Ingen forebyggende effekt
De nye delanalyser fra DECLARE-TIMI 58-studiet fra sidste år er fremkommet ved, at forskerne har delt den store gruppe på 17.000 diabetespatienter i hovedstudiet op afhængigt af om de tidligere har haft en blodprop i hjertet eller om de tidligere har været indlagt for hjertesvigt.
Resultaterne for gruppen med hjertesvigt er de mest markante. Her viser analyserne, at dapagliflozin signifikant reducerer risikoen for indlæggelse pga. hjertesvigt hos diabetespatienterne – uanset de har haft det på forhånd eller ej.
