Ny langtidsbehandling til hjertepatienter
EU har godkendt lægemidlet Brilique, der i langtidsbehandling reducerer forekomsten af kardiovaskulær død.
Patienter med høj risiko for hjerteinfarkt nr. to, hjerneinfakt og kardiovaskulær død kan nu få reduceret risikoen med en ny langtidsbehandling.
Det er muligt, efter at midlet Brilique med EU-godkendelse har fået indikationen udvidet til også at omfatte langtidsbehandling ud over det første år.
Baggrunden for godkendelsen er et stort studie, som har vist, at langtidsbehandling med Brilique reducerer forekomsten af kardiovaskulær død, hjerteinfarkt og hjerneinfarkt signifikant sammenlignet med placebo.
”Det er rigtig interessant, da det er første gang, vi ser et stort studie med en af de potente trombocythæmmere, som viser en signifikant positiv behandlingseffekt og en acceptabel blødningsrisiko ved langtidsbehandling af patienter med akut koronart syndrom, AKS,” siger Steen Husted, ledende overlæge på Medicinsk afdeling i Hospitalsenheden Vest.
Ikke ændret praksis endnu
Han mener, at mange af de patienter, som i dag er i behandling med Brilique i tolv måneder efter et hjerteinfarkt, vil kunne have gavn af at fortsætte i langstidsbehandling med Brilique, da underliggende sygdom (som f.eks. diabetes og kronisk nyresygdom), der øger risikoen for endnu et hjerteinfarkt, jo ikke forsvinder efter de 12 måneder.
