Multaq mod hjerterytmeforstyrrelser får ikke generelt tilskud
Lægemiddelstyrelsen har besluttet, at Multaq (dronedaron) til behandling af hjerterytmeforstyrrelser fortsat ikke skal have generelt tilskud eller generelt klausuleret tilskud.
Indstillingen begrundes med, at lægemidlets pris ikke står i et rimeligt forhold til dets behandlingsmæssige værdi. Det gælder, når behandling med dronedaron stilles over for andre lægemidler til behandling af paroxsystisk atrieflimren anbefalet i behandlingsvejledningen fra Dansk Cardiologisk Selskab (DCS).
Behandlingsvejledningen fra DCS sidestiller amiodaron og dronedaron til patienter med koronarsygdom samt strukturel hjertesygdom uden hjertesvigt. Med henvisning til at behandlingsprisen for dronedaron er væsentlig højere end behandlingsprisen på to-tre kr. om dagen for amiodaron, mener Lægemiddelstyrelsen ikke, at prisen på dronedaron står i et rimeligt forhold til den behandlingsmæssige værdi, for de patienter, der kan behandles med amiodaron. Styrelsen mener ikke, at der er særlige forhold, der kan føre til et andet resultat og finder heller ikke, at det er muligt at identificere bestemte sygdomme eller persongrupper, hvor behandling med dronedaron opfylder kriterierne for generelt tilskud.
